Klasa 7a na wycieczce rowerowej nad Czorsztynem.

W czwartek 24 października 2019r. klasa 7a ze Szkoły Podstawowej w Kościelisku udała się na wycieczkę rowerową. Z Nowego Targu ścieżkami rowerowymi przejechali przez okoliczne miejscowości Waksmund, Ostrowsko, Łopuszna, Harklowa. Nad Zalewem Czorsztyńskim w wyznaczonym miejscu zapalili ognisko i zjedli pyszne kiełbaski. Wychowawca klasy 7A Agata Chramiec Francuz składa serdeczne podziękowania pani Małgorzacie Styrczuli i pani Annie Pitoń za udział w wycieczce i bardzo dobre sprawowanie opieki nad młodzieżą. Uczniom gratuluje wytrzymałości . Przejechali na rowerach około 40 km.

Klasa 4A w Muzeum – Orawski Park Etnograficzny

21 października 2019 r. uczniowie klasy 4A zwiedzali Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej. Uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych pt. „Od ziarna do chleba”. Pani przewodnik opowiadała uczniom zarówno o dawnych zwyczajach związanych z wypiekiem chleba, jak i pracach związanych z jego przygotowaniem. Zresztą   w trakcie zajęć uczestnicy nie próżnowali. Samodzielnie młócili zboże cepami, czyścili ziarno na przetakach, mielili je na żarnach, a następnie zarabiali ciasto i formowali moskole, które piekli na blasze. Podczas zajęć czwartoklasiści nauczyli się samodzielnie przyrządzić orawskie moskole, które po upieczeniu zjedli ze smakiem popijając przygotowaną kawą zbożową. Po zakończonych zajęciach klasa udała się na ognisko.

Klasy siódme na rajdzie gminnym i Konkursie Wiedzy o gminie Kościelisko i Dolinie Chochołowskiej.

17 października klasy siódme wzięły udział w wycieczce do Doliny Chochołowskiej, połączonej z konkursem wiedzy organizowanym przez Gminą Kościelisko i TPN. W drodze do schroniska towarzyszył nam pan Skrzydłowski, który opowiadał o Dolinie. W schronisku odbył się konkurs wiedzy przygotowany przez TPN. Nasza uczennica, Karolina Staszel zajęła w nim ósme miejsce. Brawo Karolinko! Po konkursie odbyło się ognisko i rozdanie nagród. Na zakończenie zostaliśmy zaproszeni przez państwa Ziębów na pizzę do Leśniczówki . Bardzo dziękujemy- była pyszna!

Małgorzata Piotrowska

Lekcja klas piątych w TPN- Kalatówki

16 października klasy Va i Vb uczestniczyły w lekcji w terenie. Klasy udały się na Kalatówki z przewodnikiem, panem Skrzydłowskim.  Tym razem skupiliśmy się na stylu zakopiańskim i postaciach związanych z Zakopanem: Hrabim Władysławie Zamojskim, Stanisławie Witkiewiczu i bracie Albercie Chmielowskim. Powtórzyliśmy też wiadomości z zeszłego roku. Klasy znowu poszerzyły swoją wiedzę o naszym terenie.

Małgorzata Piotrowska

Udana Przeziyracka dla Zespołu Pieśni i Tańca ,,Polany”

W dniach 5-6 października odbyła się XXXII Przeziyracka Młodych Toniecników i Śpiywoków Góralskich w Ratułowie. W wydarzeniu brali udział uczniowie ze szkolnego zespołu regionalnego ,,Polany”: Jan Watycha, Aleksandra Nędza-Chotarska, Szymon Karpiel, Katarzyna Krzeptowska, Michał Karpiel, Anna Leśniak, Jan Krzeptowski, Blanka Leśniak, Katarzyna Sobczyk. Spośród 128 prezentacji z 31 zespołów nasi uczniowie zajęli wysokie miejsca:

Kategoria - śpiew solowy

grupa wiekowa II ( 9 – 12 lat

-II m. – Anna Leśniak

Kategoria – taniec solowy

grupa wiekowa II ( 9- 12 lat)

- III m. – Jan Krzeptowski i Blanka Leśniak

grupa wiekowa III ( 13-16 lat)

- II m.- Michał Karpiel i Anna Leśniak

Więcej artykułów…